הדברה מהירה ומקצועית ע"י מדבירים מומלצים באזורך.

הדברת כנימות

נתקלתם בחרקים קטנים באוד על הצמחייה שלכם? קרוב לוודאי שמדובר בכנימה. מתחת נסביר מהי כנימה, איך היא נראית, מה הנזקים שהיא גורמת וגם איך בהליך מהיר תוכלו לאתר מדביר מומלץ דרך פורטל מדבירים פלוס.

מהי כנימה?

כנימה היא חרק קטן שניזון מתוצרת חקלאית ומצמחים מגוונים. בנוסף לתזונה שלהן, המבוססת על צמחייה - הן מפרישות טל דבש שמושך מזיקים אחרים. כנימות הן האויב מספר 1 של החקלאים והן אחת מהסיבות העיקריות מדוע חקלאים ומגדלים מרססים את הצמחייה שלהם.


 

כנימת עלה - רק נראית חביבה

האם כנימות מסוכנות לנו?

הסכנה לבני האדם אינה ישירה כשמדובר בכנימות מפני שהן אינן נמשכות לאדם אך יחד עם זאת - הן נמשכות מאוד לצמחייה בגינה שלכם ומהרגע שהן מגיעות אליה, הנזקים לצמח בלתי הפיכים במלוא מובן המילה. זיהיתם כנימה בצמחייה שלכם? צרו קשר עם מדביר מוסמך עוד היום.

 

דחיפות להדברת כנימות:

דחיפות גבוהה מדד דחיפות 2 דחיפות נמוכה

מהו מחיר הדברת כנימות?

מחיר הדברת כנימות נע בין 250 - 700 ש"ח. הסיבה לפערי המחירים הוא כי המחיר נקבע בהתאם לגודל השטח שבו צריך לבצע את ההדברה.

 

 

מחיר ממוצע להדברת כנימות

מחיר ממוצע להדברת כנימות: 475 ₪

טווח מחיר גבוה 700 ₪

טווח מחיר נמוך 250 ₪

אילו זני כנימות ביכולתו של מדביר להדביר?

בישראל מצויים 3 זנים עיקריים של כנימות הכוללים את כנימת עש הטבק, הכנימה הקמחית וכנימת העלה. חשוב להבהיר שאין הבדל משמעותי בין הכנימות מבחינת סוגי הצמחייה שהן נמשכות אליהן אך כן ניתן להבדיל ביניהן מבחינת נראות ומבחינת דרכי ההדברה שלהן. 

 • כנימת עש הטבק - כנימת עש הטבק בעלת גוף בצבע צהוב וכנפיים לבנות, מה שמוביל לכינוי שלה כי היא נראת כמו עש. כנימה זו ניזונה מנוזלים שעל העלים ומפרישה רעלים שונים. צורת ההדברה נגדה היא באמצעות הדברה אורגנית.
   
 • כנימה קמחית - כנימה קמחית נקראת כך בגלל שאחרי שהיא ניזונה מהצמח, היא מותירה עליו שובל לבן דמוי כותנה, נוסף לכל  מדובר בכנימה לבנה, בעלת מראה צמרירי. היא ניזונה מעצי פרי, הדר, היביסקוס, קני סוכר וענבים והיא שואבת לחות מהצמח ומותירה בו גם עקבות טחב, מה שמושך חרקים אחרים ששומרים על הכנימה בצמחייה. אופן ההדברה הוא בעיקר כימי בשילוב שיטת הדברה ביולוגית בעזרת צרעה הניזונה מכנימה זו.
   
 • כנימת עלה - כנימת עלה נקראת כך היות וצבע גופה הירוק מקנה לה מראה של עלה. היא ניזונה ממלפפונים, אבטיחים כותנה ועוד. לאחר שהיא מזינה את עצמה מחלקי העלה, היא מפרישה עליו טל דבש, המושך מזיקים אחרים כמו נמלים, דבר שיצריך אתכם בהמשך גם להדביר את האזור מנמלים. אופן הדברת כנימת עלה ניתן לביצוע ע"י הפצת האוייבים הניזונים ממנה כמו צרעות טפיליות, פרת משה רבנו ועוד. שיטה אחרת היא בחומרי הדברה מלאכותיים מקבוצת הניאוניקוטינואידים.

 

זן הכנימה איך לזהות אותה? סוג ההדברה
כנימת עלה צבעה ירוק, דומה לעלה  הדברה ביולוגית/ מלאכותית
כנימה קמחית צבעה לבן אבקתי הדברה כימית או ביולוגית
כנימת עש צהובה בעלת כנפיים לבנות, דומה לעש הדברה אורגנית

כיצד מתבצעת הדברת כנימות?

אז כפי שכבר קראתם מעל, הדברת כנימות תלויה היא בזן הכנימה, נסביר:

 • הדברת כנימות עש הטבק - הדברה זו מתבצעת ע"י שימוש בחומרי הדברה אורגניים בשם נימפר, הנחשבים רעילים לכנימות העש אך ידידותיים כלפי הצמחייה. את תרסיס הנימפר על מדביר לרסס בכמה מועדים: בתחילה - שני ריסוסים בהפרש של יומיים ולאחר מכן אחת לשבוע למשך חודש שלם.
   
 • הדברת כנימה קמחית - כאן מדובר בהדברה כימית בשילוב הדברה ביולוגית אם יש צורך. המדביר ישתמש בחומר הנקרא קונפידנס כימי אותו הוא ירסס באזורים בהם איתר את הכנימות ולאחר עשרה ימים מיום ההדברה, הוא יגיע לבדוק אם ההדברה צלחה. אם היא לא צלחה, הוא עשוי לשקול לערב צרעה טפילית בגינה שלכם. הכנימות משמשות כטרף טבעי לצרעות טפיליות.
   
 • הדברת כנימות עלה - גם עבור כנימות עלה ניתן להשתמש בתרסיס הנימפר כדי להשיג תוצאות טובות. במקרה הזה יהיה על המדביר לבצע את הריסוס משני צדי העלים כי כנימות העלה נוטות להתיישב בשני הצדדים.

   

הדברת כנימות מצמחים

כיצד אוכל לבצע הדברת כנימות בעצמי?

הדברת כנימות בצורה טבעית תהיה יעילה למי שזיהה אותן בשלב המקדים יחסית, נסביר:

 • התיזו מים בחוזקה - במידה וזיהיתם כנימות קמחיות או מזן העלה על צמח בודד בגינה שלכם, תוכלו בעזרת התזת זרם מים חזק לנתק אותן מהעלים. לאחר ניתוקן, יהיה עליכם לאסוף אותן ולסגור בשקית זיפלוק כדי למנוע מהן לברוח.
   
 • חומץ ומים - לתוך בקבוק עם ראש שפריצר הכניסו שתי כפות חומץ ומלאו את המיכל במי ברז עד סופו. שקשקו את המיכל והתיזו על הצמחייה בגינה או בשדה שלכם.
   
 • סבון ושמן אתרי - למיכל שפריצר מלא מים הוסיפו כף סבון נוזלי עם שתי כפות שמן אתרי (רצוי שמנים כמו לבנדר/נענע/ בזיליקום/ שום) ורססו מעל ומתחת לצמחים, בעיקר באזורים החופפים עם האדמה.
   
 • אבקת סודה לשתייה - עוד דרך טבעית להדברת כנימות היא שימוש באבקת סודה המדוללת עם מי ברז שאותם יהיה עליכם לאחסן במיכל עם ראש שפריצר ובדומה לשיטת החומץ - יהיה עליכם לרסס את אזורי הצמחייה עד לכיסוי מלא. קחו בחשבון שלצמחים עשויה להתווסף שכבה לבנה עם הזמן, שמעידה על הימצאות אבקת הסודה שריססתם.

   

נתקלתם בכנימות? קרוב לוודאי שתיתקלו גם בנמלים בהמשך

נתקלתם בכנימה בגינה שלכם? מהרו להזמין מדביר!

אם נתקלתם בחרקים קטנים על הצמחייה בשדה או בגינה שלכם, רוב הסיכויים שמדובר על כנימה. במידה ואינכם בטוחים באיזה מזיק מדובר, תוכלו לשלוח תמונה למדביר כדי שיוכל לענות לכם כבר בטלפון. לא בטוחים מהיכן לאתר מדביר? השאירו פרטים בטופס מתחת וקבלו בחינם עד 3 מדבירים מוסמכים באזורכם, ביניהם תוכלו לברר מחירי הדברת כנימות עוד בשיחת הטלפון וכך לבחור בפעולת הדברה מהירה.

 

השאירו פנייה ונחזור אליכם בהקדם!
או בטלפון: 077-6051425

כיצד מתבצעת הדברת כנימה קמחית?

הדברת כנימה קמחית נחשבת להדברה משולבת היות והיא מערבת בתוכה את שיטת ההדברה הכימיית בליווי הדברה ביולוגית.  צורת ההדברה הכימית מתבטאת בריסוס של חומרי הדברה משתנים, בעוד ששיטת ההדברה הביולוגית מתבצעת ע"י הפצת סוגים שונים של חרקים כמו צרעות וחיפושיות כדי להדביר את הכנימה באופן טבעי.

כיצד למנוע את הכנימות בגינה שלי?

ניתן למנוע ריסוס חוזר בגינה שלכם ע"י ביצוע מספר פעולות:

 • רשת - אם מתאפשר לכם, כסו את הצמחייה שלכם ברשת נגד יתושים.
   
 • נקיון - הקפידו לנקות את אזורי הגידול משאריות עלים שנשרו.
   
 • מלכודות - מקמו מלכודות דבק באזורי הצמחייה.
   
 • שמנים אתרים - כמו שכבר נוכחתם לקרוא - ניתן למנוע הגעה של הכנימות ע"י ריסוס של שמנים אתרים כמו לבנדר, נענע ועוד.
   
 • פרת משה רבנו - נתקלתם בחיפושית פרת משה רבנו המוכרת? אל תהרגו אותה ותנו לה להתרבות. היא נחשבת למקור הדברה ביולוגי נגד הכנימות.

   

חיפושית פרת משה רבנו אוכלת כנימות

שאלות ותשובות בנושא הדברת כנימות

איזה סוג כנימה נפוץ להדברה?

ברוב המקרים מדבירים מגיעים לבצע הדברה לכנימות קמחיות, הנחשבות לנפוצות ביותר בגינות כיום.


כיצד מתבטאת הדברה ביולוגית בכנימות?

הדברה ביולוגית נגד כנימות מיושמת ע"י הפצת חרקים שונים שיטרפו את הכנימות. הרחבנו על זני החרקים הללו בדף.