הדברה מהירה ומקצועית ע"י מדבירים מומלצים באזורך.

הדברת זבוב הפירות

החל משנת 1904 הגיע לישראל זבוב הפירות הים התיכוני ומוגדר כ"זן פולש" בישראל, הוא ניזון מעצי פרי ובעיקר הדרים ונחשב למזיק רציני לחקלאים וגם לגידולים בייתים, במידה ונתקלתם בזבוב הפירות, מומלץ להזמין שירותי הדברת זבוב הפירות במהירות, אחרת הוא יתחיל מחזורי חיים ורק יתרבה ויגרום לנזקים נוספים.

מהו המחיר להדברת זבוב פירות הים תיכוני?

ניתן לבצע הדברה ירוקה של זבוב הפירות הים תיכוני באמצעות ריסוס, אין כלכך ברירה כי שימוש בחומר הדברה כימי יגרום לנזק לעץ עצמו וכמו כן גם לפירות שלו. מעבר לכך ישנם דרכי מניעה כמו רשתות על העצים ומקרים קיצוניים הדברה ביולוגית, התמחור משתנה על פי סוג ההדברה, כמות המלכודות והיכן מבצעים אותה.

כאשר ריסוס של שדה הוא למעשה עבודה שלא תמצאו כאן ב'מדבירים פלוס', אלא יותר הדברה של גינה ביתית ולעצי פרי בגידול פרטני, המחיר לטיפול ולהדברה של עץ בבית נע בין 150 - 200 ש"ח, כאשר אם מדובר על כלל הגינה המחיר הוא "קומפלט" ונע בין 350 - 500 ש"ח.


מחיר הדברת זבוב הפירות הים תיכוני

מחיר הדברת זבוב הפירות הים תיכוני: 425 ₪

טווח מחיר גבוה 500 ₪

טווח מחיר נמוך 350 ₪

האם קיימות סכנות מזבוב הפירות?

עקיצת זבוב הפירות אינה מתבצעת על בני אדם אלא על גבי פירות וזאת על מנת להחדיר אליהם את הביצים של הנקבה למטרת רבייה. כך שלא נרשמת סכנה כלשהי כלפי האדם באופן ישיר מזבובי פירות.
זבוב פירות אינו מסוכן לאדם

לאיזה נזקים גורם זבוב הפירות?

זבוב הפירות למעשה גורם לנזק משמעותי בעצי פרי ומשם גם שמו מגיע, העצים ה"אהובים" אליו הם: מנגו, אפרסמון, רימון, שזיף, אפרסק, נקטרינה, משמש, תאנה, גויאבה, פיג'ויה, שסק, סברס, ענבים, דובדבן, פינגו, אנונה, קרמבולה, חבוש, שיזף, אבוקדו, תפוח ואגס. מעבר לכך הוא גורם נזק לכלל סוגי עצי הדר למינהם ואף לעגבניות, לכן מומלץ לבצע בהקדם הדברת זבוב הפירות.
מדד נזק זבוב הפירות

דרכי טיפול בזבוב הפירות במטבח

זבוב הפירות בבית? ניתן לומר שזבובי הפירות די נדירים בהופעתן במטבח, הם לרוב יגיעו לשם כאשר יש עצי פרי בסביבת מקום או למעשה יגיעו מהפירות ואפילו מפרי רקוב בפח. אך מקומם הטבעי הוא דווקא בשדות ובסביבת עצי פרי, למעשה אם יש ליד חלון המטבח עץ רימון, מנגו או פרי הדר כזה או אחר - כנראה שהם מתרבים שם ויש סיבה לדאגה ללא ספק, כי הם גורמים לנזקים לפירות.


אז מהם דרכי טיפול בזבוב הפירות? בתוך הבית קיימת האפשרות לבצע הדברה נגד זבוב הפירות, בין אם זה בעזרת הדברת חרקים מעופפים או הצבת מלכודות זבובים, אך זה לא הכל. יש גם להיפטר מאזורי הרבייה בבית שאלו בעצם "פירות רקובים", על מנת שלא יצוצו שוב. בנוגע לביצוע הדברת זבוב הפירות בגינה, צריך לעטוף את עצי הפרי ולבצע ריסוס שלא ייפגע בפירות או בעץ, רצוי לפנות כמובן אל מדביר מוסמך ולא לעשות זאת באופן עצמאי.
 

זבוב הפירות

שימוש במלכודת זבוב הפירות הים תיכוני

אם אין ליד העץ שלכם זבוב פירות, לא כדאי להתחיל שימוש במלכודות מיכוון שהמלכודת עשויה לגרום להגעתו. אם כן, הבחנתם כבר בזבוב הפירות בקרבת העץ, מומלץ לרכוש מלכודת זבוב הפירות הים תיוכני, אשר מותאמת באופן אישי ומושכת אותו ואת זבוב הזית. מלכודת מוכרת היא "NMF". אשר מדללת את אוכלוסיית זבוב הפירות, אך לא מונעת באופן מלא את הופעתם. למניעה מלאה או בהיקף גדול יותר, מומלץ להזמין הדברת זבוב הפירות באמצעות ריסוס.
 

מלכודת זבוב הפירות על עץ

מהי תכולה ומחזור החיים שלו?

צבעו חום זהבהב ואורכו כ-5 מ"מ. זבוב הפירות חי בערך כ-חצי שנה ותחילת מחזור חדש אורכת מספר ימים בודדים בלבד, כך שהתרבות באזורי עצי פרי יכולה להיות כמעט מיידית, בנוסף הוא "מוגבל" בתעופה ויישאר במרחק של רדיוסים די קרובים למקום היווצרותו כק"מ ספורים. הוא הגיע אל ישראל כאשר התחילו לייבא ולייצא פירות וירקות ולכן נחשב למין פולשני. טיפול בזבוב הים תיכוני צריך להיעשות בהקדם בגלל יכולת ההתרבות המהירה שלו.
 

הכירו את זבוב הפירות הים תיכוני
גודל: 5 מ"מ
צבע: חום זהוב
מסוכן לאדם: לא
מקום הימצאות: בגינה / בבית
חרק דומה: דרוזופילה

 

באיזה שיטה מדבירים את זבובי הים התיכון

יש כמה שיטות לביצוע הדברת זבוב הפירות אשר נקרא גם "פריזבוב הים תיכוני", ניתן לבצע הדברת זבובים באמצעות הדברה ירוקה או הדברה ביולוגית לזבוב הפירות, אך יש לקחת בחשבון כי נזקים לפירות יכולים להיעשות בגלל ההדברה עצמה ולעיתים גם עד לאיתורו (אם הספיק להטיל ביצים), על מנת להדבירו משתמשים בריסוס סביב העץ ועל גבי הפירות עצמן תולים רשתות אשר ירחיקו את הזבובים. כמו כן ישנם פיתיונות שניתן לתלות על גבי העץ, לשם נמשכים הזבובים והמזיקים הנוספים (ראו עוד מידע על הדברת מזיקים בגינה) ובמקום להתיישב על פירות העץ, נכנסים אל המלכודות.