הדברה מהירה ומקצועית ע"י מדבירים מומלצים באזורך.

הדברת צרעות

 • ראיתם לאחרונה יותר מידי צרעות באזור ביתכם? אולי יש קן צרעות קרוב אליכם. הכירו את הסכנות, את סוגי הצרעות בישראל וכיצד יש לפעול במפגש עם צרעה. כמו כן, ניתן להזמין שירות הדברת צרעות וחיסול קן (כולל פירוק והשמדה) ולראות מהם מחירי השוק הממוצעים.

קודם, חשוב להבין - צרעה או דבורה?

נכון, הן דומות מאוד ושניהן עוקצות. אבל קיים הבדל גדול. כאשר דבורה הינה חיה מוגנת וצרעה ממש לא. אז את הדבורים אסור להדביר לפני ביצוע מספר פעולות קודם לכן. לעומת זאת ביצוע הדברת צרעות הוא ללא ספק שירות מבוקש. הכנו לכם תרשים באמצעתו תוכלו לזהות האם מדובר בצרעה או דבורה.

צרעה או דבורה

זיהיתם שזאת דבורה? עברו לעמוד הדברת דבורים

מהו מחיר הדברת צרעות וכמה יעלה ריסוס קן?

מחיר הדברת צרעות הכוללת ריסוס והשמדת קן נעה בין טווח המחירים של 350 - 550 ש"ח, כמובן שתלוי בגודל הקן ועד כמה נגיש הוא למדביר. הופעה של מספר קנים או קן חבוי המצריך שבירה של קיר למטרת טיפול תייקר בעוד כמה מאות שקלים את המחיר המקורי ומכאן ניתן להבין שהצעת מחיר מדוייקת יכולה להיות אך ורק במקום לאחר זיהוי ואיתור מלא של הקן והערכת מצב לטיפולו. כאמור המחיר כולל -  ריסוס קן צרעות, פירוק הקן והדברה לאחר הריסת קן הצרעות למניעת חזרתן.


מחיר ממוצע להדברת צרעות

מחיר ממוצע להדברת צרעות: 450 ₪

טווח מחיר גבוה 550 ₪

טווח מחיר נמוך 350 ₪

אלו הן השיטות להדברת צרעות

באיזה שיטות נפוצות מדביר מוסמך יבצע הדברת צרעות? הכירו את השיטות הטובות ביותר:

אם יודעים היכן קן הצרעות נמצא, יש 2 אפשרויות לבצע הדברת קן צרעות, ראשית - יש להגיע בשעות הערב לילה לביצוע העבודה. כן - הצרעות חוזרות "מיום העבודה" ורובן נמצאות בתוך הקן. כך שגם הן רגועות יותר ופחות תוקפניות וגם יש נוכחות גדולה בתוך הקן. לאחר מכן, המדביר יפעל באחת מהדרכים הבאות:

 • ריסוס קצף: למעשה ביצוע ריסוס או שימוש בחומר הדברה שעושה קצף, הן השיטות האידאליות ביותר כאשר יש גישה לקן הצרעות ויודעים בדיוק היכן הן נמצאות. ראשית עוטפים את הקן בנליין ולאחר מכן מתחילים בריסוס. אחרי מספר דקות כבר אפשר לפרק את קן הצרעות ולפנות את השטח. בסיום המדביר יבצע ריסוס נגד צרעות נוסף, רק לוודא שלא יחזרו שוב להקים קן באזור.
   
 • איבוק קן הצרעות: כאשר יש בעיית גישה אל הקן ויודעים שהולכת להיות "חגיגה" כאן, משתמשים באיבוק. מה הכוונה ב"חגיגה" אתם בטח שואלים. אז בחלק הראשון אמרנו שהמדביר עוטף את הקן, אבל לא תמיד זה אפשרי אם קן הצרעות בתוך המזגן או צינור ואפילו בתוך התריס או אזור בלתי נגיש אחר. אז ריסוס לא יתאים כאן כי ברגע שיתחיל הריסוס כולן יצאו החוצה ותתחיל מלחמת עקיצות. זה לא מה שאנחנו רוצים. אז המדביר קודם כל ירחיק את כולם וינסה לבודד כמה שיותר את האזור. לאחר מכן יתחיל באיבוק הקן באופן מהיר. האבקה למעשה היא רעל שהורג את הצרעות. בסיום יבוצע פינוי קן הצרעות וריסוס נוסף.
   
 • אם לא יודעים איפה הקן? משתמשים בפיתיון: ישנם מלכודות נגד צרעות אשר למעשה הן אוכל מורעל אשר הצרעות לוקחות אל תוך הקן ומרעילות אותו. הפעולה הזו כמובן פחות מומלצת משאר הפעולות, כי לא יודעים בוודאות שאכן הדברת הצרעות עבדה. לכן, הדרך הכי טובה כמובן היא לאתר את קן הצרעות ולוודא חיסול מלא. אבל כאשר לא מוצאים אותו - רצוי להתחיל מדילול האוכלוסייה באופן מהיר.
   
סילוק קן צרעות
בתמונה: מדביר עוטף קן צרעות לקראת סילוק

האם עקיצת צרעה מסוכנת?

עקיצה בודדת של צרעה אינה מסוכנת באופן ממשי, היא מאוד כואבת ומשאירה סימן. אומנם אדם אשר אלרגי לעקיצת צרעה אכן צריך להתפנות באופן ישיר אל בית החולים לקבל טיפול וזה ללא ספק מסוכן מאוד. כמו כן, עקיצות מרובות של צרעות עשויות לגרום להתקף אפילפטי אשר מסוכן גם הוא ובמיוחד לילדים, תינוקות וקשישים. *הצרעה אינה משאירה את העוקץ בגוף האדם.

מסוכנת במידה

איפה נמצא קן צרעות בבית שלנו?

חושדים שיש קן צרעות בבית או בגינה שלכם? אלו מקומות המסתור הנפוצים:

 • קן צרעות במזגן: מקום חשוך אם חור קטן שאפשר להיכנס אליו מבחוץ לבפנים? נהדר. נראה בדיוק כמו מקום להקים בו מושבה. אם אתם מבחינים בצרעות בתוך הבית שלכם, זה הזמן לבדוק האם אתם צריכים להזמין שירותי הדברת צרעות.
   
 • קן צרעות בתריס חשמלי: בדומה למזגן גם תריס חשמלי שלא נוהגים לסגור ולפתוח באופן יומי, יכול לשמש כמקום מסתור מעולה לצורך הקמת קן צרעות. ובואו נגיד את האמת, לא נהיה מופתעים אם נמצא גם קן צרעות בחלון. למידע נוסף על הדברת קו צרעות בתריס.
   
 • קן צרעות בפרגולה: אפשר לומר שפרגולות הן אחד המקומות הכי אסטרטגיים של הצרעות, הוא קרוב למזון, יש נקיקים מעולים בין ההצללה לעץ וקל להקים שם קן.
   
 • קן צרעות על עץ בגינה: כמו בטבע רק אצלכם בבית. הצרעות אוהבות להיות בקרבת חיי אדם והגינה הפרטית שלכם יכולה להיות מקום מעולה להקים בו קן.
   
 • קן צרעות באדמה: הצרעה הגרמנית מקימה את הקן שלה לא בגובה אלא נמוך, לעיתים אפילו בתוך האדמה. צרעה נוספת שעושה זאת היא הצרעה הכדית.
   
 • קן צרעות בגובה על גג מגורים: לעיתים הצרעות אוהבות להתחכם איתנו ובנות את הקן שלהן בגובה, בין חורים של גגות רעפים, גם שירות הדברת קן צרעות בגובה ניתן להזמין דרך מדבירים פלוס.

ואיך נראה קן של צרעות?

סוגי הצרעות הנפוצים ביותר בישראל הן הצרעה הגרמנית, המזרחית ואחריהן הצרעה הטייחת והצרעה הכדית, ראו איך נראה קן של כל אחת מן הצרעות הבאות:

 • קן של צרעה גרמנית: נראה כמו קרטון ויהיה בגובה, הוא פתוח ולא סגור והביצים של הצרעות יהיו בצבע לבן.
   

קן צרעות

 • קן של צרעה טייחת: קן עשוי בוץ ממוקם בגובה ונבנה לאורך, הוא סגור ברובו עם פתחים אחידים.
   

קן של צרעה מזרחית

 • קן של צרעה כדית: השם נגזר למעשה מצורת הקן שלה, היא בונה קן צרעות קטן בצורה של כד.
   

קן של צרעה כדית

אז מה עושים כאשר מוצאים קן צרעות?

אם ראיתם קן צרעות מאוייש (שעדיין יש בו צרעות) רצוי לצלם אותו לשלוח אל מדביר מקצועי לצורך זיהוי וודאי של סוג הצרעה בביתכם. אין להתקרב אל קן הצרעות או לנסות לבדוק אם יש בתוכו צרעות או אין. במידה ומדובר על קן צרעות פעיל, יש להיזהר ולהתרחק מהמקום. מתקפת צרעות עשויה להיות קטלנית. הדבר היחיד שנותר לכם לעשות הוא לצור קשר עם מדביר באותו הרגע.
 

השאירו פנייה ונחזור אליכם בהקדם!
או בטלפון: 077-6051425

חיסול והדברת קן צרעות

שלב אחר שלב, איך מדביר מקצועי מחסל, משמיד, מפרק ומפנה קן צרעות, הכירו את התהליך הדברת צרעות כולל פירוק והריסת הקן.

 1. התהליך מתחיל בערב / לילה, כאשר מרבית הצרעות נמצאות בתוך הקן והן במצב מנוחה, המדביר ישתמש בחליפת מגן כמו של דבוראים.
   
 2. המדביר עוטף את קן הצרעות בשק ניילון למניעת יציאה ובריחה שלהן, דבר שעשוי להיות מסוכן מאוד כאשר מתקרבים לקן צרעות.
   
 3. ריסוס הקן או איבוק, בשלב הזה המדביר מחדיר חומר הדברה במטרה לבצע השמדת קן הצרעות וחיסול כל הצרעות שבפנים.
   
 4. סילוק קן הצרעות, כעת ינותק מן הקיר או האזור בו הוא נבנה ויבוצע פינוי קן צרעות הרחק מביתכם.
   
 5. ריסוס בחומר הדברה של האזור למניעת חזרת הצרעות לביתכם בנסיון להקמת קן חדש.

הכירו את סוגי הצרעות בישראל

בישראל ישנם כמה זנים שונים של צרעות, כאשר 2 מהם נפוצים מאוד, הראשונה היא הצרעה המזרחית שנקראת גם "דבור" והשניה היא הצרעה הגרמנית שהיא גם הנפוצה ביותר, ראשית בואו נבדיל בין שני הסוגים הנפוצים הנ"ל, לאחר מכן, תוכלו להמשיך לקרוא אודות כל סוגי הצרעות בישראל.

צרעה מזרחית וצרעה גרמנית

צרעה גרמנית:

 

מגיעה עד לאורך של 16 מ"מ ובעלת 3 נקודות שחורות בראש, כאשר גופה בצבעים שחור וצהוב. הצרעה הגרמנית בונה את הקן בנקיקי סלעים או באדמה, את הקן הן יוצרות מלעיסת צמחים ורוק שבסופו מופק "נייר אפור", כך ניתן להבחין בסוג הקן על פי צבעו האפרפר ולהבדיל מהזנים האחרים. היא נזינה מבשר פגרים, חרקים זעירים ואוהבת דבש.

צרעה גרמנית

צרעה מזרחית:

 

 נקראת גם דבור, אורכה נע בין 25 ועד ל-30 מילימטר חום עד אדמדם עם פסים שחורים, להבדיל מהצרעה הגרמנית לצרעה המזרחית יש עוקץ, אך לעומת הדבורה שאנו מכירים, הצרעה המזחית לא מתה לאחר עקיצה ויכולה לעקוץ מספר פעמיים. היא ניזונה משאריות מזון, דגים ובשר ואוהבת גם היא דבש. אגב הצרעה המזרחית תוקפת ומחסלת את דבורי הדבש ונחשבת למפגע רציני לכוורנים בארץ. קן הצרעה המזרחית נבנה מאדמה בשילוב עם תאית, שזוהי למעשה תערובת של עץ לעוס או קרטון ורוק. את הקן ניתן יהיה לראות ממוקם קרוב לאדמה כמו אצל הצרעה הגרמנית, אך לא תמיד, לעיתים נראה אותן על ארגזי תריס, צמוד לבתים, ארונות חשמל ומקומות מסתור דומים.


צרעה מזרחית

צרעה טייחת: 

 

טייחת שחורת החזה ניזונה בעיקר מעכבישים קטנים, היא גם דואגת לזחלים שנמצאים בקן באמצעות איסוף עכבישים "משותקים" לאחר שהיא מחדירה אליהם חומר ומחדירה את העכביש אל תוך הקן לצורך גידול הזחלים שלה. העקיצה שלה מורגשת אך אינה כואב כמו של דבורה. ניתן לראות אותה באזורי מגורים מקימה קן עשוי בוץ (קן קטן יחסית).
 

צרעה טייחת שחורת חזה

צרעה פלכית:

 

עקיצת הפלכית אינה מסוכנת והיא בונה קן בקיץ ובחורף כבר נוטשת אותו. ז"א שאם יש קן צרעות אצלכם והוא לא מהווה איום, אפשר לחכות ובחורף פשוט להסיר אותו כאשר הוא ננטש. נוסף ונחזק כי הצרעה הפלכית עשויה כן לחזור אל הקן בקיץ ולהשתמש בו שוב, לכן מומלץ לפנות אותו כל עוד הוא ריק.

צרעה כדית:

 

אם מצאתם כד קטן עשוי בוץ על ענף או מסתור כלשהו, ככל הנראה שיש צרעה כדית שבנתה לה קן. הצרעה הכדית אוספת זחלים ומכניסה ואתם אל תוך הכד, שם היא תטיל גם ביצה בודדת שתבקע ותאכל את הזחלים שבפנים. הצרעה הכדית לא חיה עם צרעות אחרות ולכן אין מה לחשוש במציאת הקן שלה. בנוסף היא מאוד יעילה בניקוי רימות זבובים מביתכם וזחלים שונים.

צרעות עפצי החטטים:

 

צרעות קטנות מאוד בגודל של 1 מ"מ ובשונה מהזנים האחרים היא לא עוקצת אותנו (הידד!), היא כן יכולה לגרום לנזקים בעצים וחובבת בעיקר עצי אקליפטוס. לכן, כן נראה הזמנת שירות של הדברת צרעות האקליפטוס במטרה לשמור על העץ מפני מזיקים וצרעות אלו.

צרעת הפיקוס:

 

גודל צרעת הפיקוס הוא כ-2 מ"מ בלבד וביחס לצרעות האחרות היא קטנה מאוד. היא מתרבה בעצי פיקוס ומשם שמה. כמו כן, היא מסייעת לעצי הפיקוס וזנים אחרים בהפריה ומאביקה אותם.

צרעה טפילית

 

כיום עוסקים בצרעה הטפלית לצורך הדברה ביולוגית והיא יכולה להפחית מזיקים בגינה ובשדות חקלאים באופן משמעותי. היא חיה באופן בודד ולא בקן כמו הצרעות המאיימות יותר והיא קטנה ביחס אליהם. היא אינה מסוכנת לבני אדם או לחיות.

האם ניתן לבצע הדברת צרעות לבד?

נתחיל בכך שאלרגיה לצרעות וקבלת מספר עקיצות יכול לסכן אותכם מאוד! צרעות תוקפות כאשר מתעסקים איתם והן יכולות גם לתקוף באופן משמעותי. לכן, ללא ידע וללא חליפת דבוראי לא היינו ממליצים בכלל לנסות לבצע הדברת צרעות או להתקרב אל קן צרעות פעיל. ובכל זאת, חיפשתם עזרה, אז נעזור. כך תוכלו להכין מלכודת לצרעות לבד:

 • לוקחים בקבוק פלסטיק וחותכים אותו לחצי (בקבוק של ליטר וחצי).
   
 • את החלק העליון של הבקבוק נכניס אל החלק התחתון כך שהפנייה כלפי מטה.
   
 • את המיכל נמלא במיי סוכר מעט דבש ואפשר גם להשתמש בסיידר תפוחים (העיקר שיהיה מתוק וריחני).
   
 • הצרעות ימשכו פנימה ויתקשו מאוד לצאת, ככל שהנוזל יהיה דביק וסמיך יותר האפקט יהיה טוב יותר.

* יעיל בעיקר כאשר יש כמה צרעות בודדות ולא לצורך הדברת קן צרעות שלם.
* יעיל גם לצורך הדברת זבובים אשר ימשכו גם הן למלכודת.

שאלות נפוצות על הדברה נגד צרעות

האם נהוג לספק אחריות על הדברה של צרעות?

בדרך כלל נהוג לספק אחריות למשך תקופה של בין 3 ל-6 חודשים, משתנה כמובן בין מדביר למדביר. נמליץ לוודא זאת מראש לפני הזמנת העבודה.


כמה זמן לוקח להדביר את הקן?

תלוי באיזו שיטה משתמשים. ריסוס של קן יכול לקחת בין 15 ל-30 דקות אך שיטות אחרות כמו הצבה של פתיונות רעילים תשמי את הקן באופן איטי יותר.


כיצד בוחרים בשיטת ההדברה המתאימה?

לפי שיקוליו של המדביר ותוך התחשבות בנוחות ההגעה אל האזור, גודל הקן וקרבתו אל שטח הבית.


צרעות בגינה מה עושים?

 מתרחקים, אם מדובר על קן צרעות גדול יש לצלם אותו על מנת שהמדביר ידע איזה סוג צרעה זו וכמובן להזמין הדברת קן צרעות בהקדם.


כמה סוגי צרעות יש בישראל?

יש כ-8 סוגים נפוצים ועוד כמה תת סוגים. אבל 2 מהם נפוצים מאוד ואלו הצרעה המזרחית והגרמנית.


איך להרוס קן צרעות קטן?

הריסת קן צרעות קטן יכול להיעשות עם פטיש ואיזמל או באמצעות מטאטא. חשוב לבדוק שהקן אינו מאוייש כלל ואין צרעות בסביבה.


שירותי הדברת צרעות גם בגובה

בחלק גדול מהמקרים נדרש לבצע הדברת חרקים מעופפים בגובה, בין היתר גם הדברה נגד צרעות במקומות גבוהים כמו בבנייני מגורים רבי קומות או בקומה השניה של בית פרטי. במצבים כאלה לעיתים נאלץ להשתמש במנוף בשביל לבצע את העבודה ויש לקחת בחשבון שהעלות עשויה להתייקר מעט, מדובר לרוב בתוספת של כמה מאות שקלים ושינוי שיטת הדברת הצרעות לאיבוק במקום ריסוס במידה ואין גישה ישירה.