הדברה מהירה ומקצועית ע"י מדבירים מומלצים באזורך.

הדברת פשפש הכותנה

מתחת תקראו מי הוא פשפש הכותנה, האם הוא מסוכן לאדם, כמה עולה להדביר אותו ואיך זה מתבצע וכיצד ניתן לדעת אם פעולת ההדברה צלחה.

מי הוא פשפש הכותנה?

פשפש הכותנה (או בשמו האחר פשפש פנדור או 'פנדורי') הוא מזיק ממשפחת הפשפשיים, הנחשב הגדול מביניהם. פשפש פנדור גורם נזק רב לגידולי כותנה, לעצי פרי וקנאביס ( - כן, פה זה נהפך לרציני רבותיי...). בנוסף, פשפש זה ניזון גם מדם של בעלי חיים אך הדבר פחות נפוץ.

 

מראה של פשפש כותנה בוגר יתבטא בגוון חום שחרחר ומימדי גופו יהיו בין 3.8 - 4.3 מ"מ. לפשפש פנדור הכותנה יש זוג כנפיים שקופות וההבדלים בין הזכר לנקבה יתבטאו בעיקר בצורת הגוף: פשפש כותנה זכר בעל גוף עגלגל, בעוד שמקבילתו הנקבה בעלת מבנה גוף זוויתי.

 

הדברת פשפש פנדור

האם פשפש הכותנה מסוכן לאדם?

בשונה מפשפש המיטה שעוקץ אותנו וניזון מהדם שלנו, פשפש הכותנה כלל לא פוגע באדם באופן ישיר אלא עקיף - ע"י פגיעה בתוצרת החקלאית שלו. כך שגם אם זה לא פוגע בכם באופן ישיר, דעו שהצורך בהדברת פשפש פנדור עדיין רלוונטי.

 

דחיפות לטיפול בפשפש הכותנה:

דחיפות גבוהה מדד דחיפות 1 דחיפות נמוכה

מהו הנזק שגורם פשפש הכותנה?

אומנם פשפש הכותנה מכונה כך בעקבות משיכתו לצומח הנ"ל אך דעו כי פשפשים אלו, בדומה לפשפש הסרחן - גורמים להרס משמעותי גם בעבור עצי פרי שונים, שדות תירס וכרמים.

 

גודל הנזק של המזיק הזה מתבטא בעיקר בעת הקציר או קטיף הפירות, שכן אז ביכולתו של החקלאי להבחין באיכות ירודה יותר הן של כותנה והן של פירות שונים.

רמת הסיכון של פשפש הכותנה בצמחייה

איך לזהות פשפש כותנה?

לפשפש הכותנה יש 3 שלבי התפתחות הכוללים את הביצה, הנימפה ואת החרק הבוגר. חשוב שתדעו לזהות אותו בכל שלבי ההתפתחות שלו ע"מ להביא לפתרון מותאם ומהיר כמה שיותר מהר. מתחת צירפנו טבלה עם שלבי ההתפתחות של פשפש הכותנה ואיך ניתן לזהות אותו:
 

שלבי התפתחות תיאור
ביצה הביצה הינה צהובה ורדרדה בצורת גרגר אורז ובגודל של 0.28 - 0.95 מ"מ וניתן למצוא אותם בקרבת זרעי הכותנה או הפרי
נימפה גב בצבע חום ובטן ורודה. יש לה 5 דרגות התפתחות וככל שהיא גדלה היא הופכת לכהה יותר ויש סימנים לכנפיים זעירות
חרק בוגר אורך פשפש כותנה בגיר הוא בין 3.8 - 4.3 מ"מ ויש לו כנפיים שקופות. הזכרים יתאפיינו בגוף עגלגל, בעוד הנקבות בגוף זוויתי

כמה עולה הדברת פשפש פנדור הכותנה?

הדברת פשפש הכותנה נעה לרוב בין 350 - 550 ש"ח. מחיר ההדברה משתנה בהתאם לגודל השטח הזקוק לטיפול. לדוגמה, במידה ומדובר על ריסוס שדה כותנה בהיקף של 200 מטר, קרוב לוודאי שמחיר ההדברה יהיה גבוה יותר בהשוואה לריסוס של עץ אחד או כמה עצים.

 

מחיר ממוצע להדברת פשפש פנדור

מחיר ממוצע להדברת פשפש פנדור: 450 ₪

טווח מחיר גבוה 550 ₪

טווח מחיר נמוך 350 ₪

כיצד מתבצעת הדברת פשפש פנדור?

יש שתי שיטות עיקריות בעבור הדברת פשפש פנדור והן כוללות את ההדברה הביולוגית ואת ההדברה הירוקה. הדברת פשפש פנדור לרוב תתבצע בצורה ביולוגית ע"י פיזור של פשפש טורף הניזון מהם באזור הנגוע. אל דאגה, מדובר בזן שאינו פוגע בצמחים אלא רק בפשפשי הכותנה עצמם.

 

אגב, אם יש באזור הנגוע לטאות שחשבתם להרחיק - דעו שהן יכולות לסייע לכם כי הן ניזונות מפשפש פנדור הכותנה. החיסרון בשיטה זו היא העובדה שהיא לוקחת זמן רב יותר כי הגורם המדביר הוא חיה אחרת הניזונה מפשפש הכותנה.

 

נוסף לשיטה שציינו, יהיה על המדביר להשתמש בתכשירי פירטרום, הנחשבים ייעודיים להדברת פשפש פנדור וגם בעבור מזיקים אחרים בכותנה.

 

השאירו פנייה ונחזור אליכם בהקדם!
או בטלפון: 077-6051425

איך אדע עם הדברת פשפש הכותנה צלחה?

לאחר שנעזרתם במדביר לצורך הדברת הגינה שלכם מפשפשי הכותנה, יהיה עליכם לנטר את האזור שטופל ובעיקר אם מדובר על חודשי הקיץ (יוני עד אוגוסט). תוכלו לעשות זאת ע"י קטיפת 20 צמחי כותנה ולברור אחד אחד כדי לנסות ולאתר את הפשפשים או את הביצים שלהם.

 

במידה וההדברה בוצעה על עצי פרי, תוכלו לנטר את פשפש הכותנה בשתי דרכים: קטפו 5 פירות שנפתחו טרם קטיפתם וסרקו כל אחד אחר פשפשי הכותנה, לרוב הם יימצאו בקרבת הגרעין. דרך נוספת היא הכנסת פירות פתוחים שקטפתם לתוך שקית זיפלוק ולרסס תמיסת אלכוהול של 70% לפחות ולבדוק אם יש פעילות. במידה והבחנתם בפשפשים חיים, יהיה עליכם לעדכן את המדביר על כך ע"מ שיגיע לבצע ריסוס נוסף.