הדברה מהירה ומקצועית ע"י מדבירים מומלצים באזורך.

הדברה אקולוגית

מחפשים שיטת הדברה טבעית ללא שימוש ברעלים? בדקו על הדברה אקולוגית. בעמוד שלפניכם תוכלו לראות מה היא הדברה אקולוגית וגם דוגמאות לסוגי חרקים נפוצים (ג'וקים, נמלים ועשים).

מהי הדברה אקולוגית?

הדברה אקולוגית היא שיטת הדברה טבעית לחלוטין שמשתמשת רק בחומרים טבעיים או בשינוי תנאי מזג אוויר לצורך החרקת המזיקים. הדברה אקולוגית לרוב לא תהרוג חרקים, אלא רק תרחיק אותם אבל אל תדאגו הדברה אקולוגיות יכול להיות יעילה מאוד, אפילו לעיתים יותר יעילה מהדברה כימית מפני שהרבה מזיקים לומדים להתמודד עם חומרי הדברה מסויימים.

 

לבנדר - שימושי בעת הדברה אקולוגית

איך מוודאים שמדובר בחומרים טבעיים?

ישנן כמה דרכים לוודא אם מדובר בחומרים טבעיים ואקולוגיים לחלוטין. כמובן תוכלו להתחיל בלראות אם כתוב על זה "אקולוגי" או "טבעי", אבל זו לא באמת הבטחה - זו רק דרך לסנן את החומרים. דרך יותר בטוחה היא להסתכל על רשימת הרכיבים. אם הרכיבים הם "לימונית" או "ציפורן" אלה כמובן צמחים שידועים בהרחקת מזיקים מסויימים. עברו על רשימת הרכיבים ובדקו אם מדובר בחומרים טבעיים.

 

דרך נוספת לגלות היא הפצת הריח. חומרי הדברה טבעיים לא מפיצים ריח בכל רחבי הבית לעומת חומרי הדברה כימיים. אם החומר שפיזרתם לא משאיר ריח בכל רחבי הבית תוכלו לדעת שמדובר בחומר הדברה טבעי לצורך הדברה אקולוגית

דוגמאות להדברה אקולוגית

לפניכם כמה דוגמאות להדברה אקולוגית:

 • מלכודות פרומון: מלכודות פרומון היא דרך מעולה ומאוד נפוצה להדברה אקולוגית. פרומון הוא הורמון הזדווגות, וכשחרקים מגיעים למלכודת הם מגלים שמדובר במלכודת דבק, נפוץ מאוד בעת ביצוע הדברת עש הבגדים.
   
 • ג'ל טבעי: מלכודות ג'ל הן דרך שבה הג'ל מתחזה להיות אוכל ואז החרקים מביאים אותו לקן שלהם. שם הם מפוצצים אותו ולאחר מכן רוב החרקים מתים.
   
 • צמחי תבלין: לנו הם טעימים ומריחים טוב, אבל להם לא. יש הרבה צמחי תבלין שמשמשים כחומרי הרחקה להרבה חרקים כמו ציפורן, קינמון, כוכב אניס, לבנדר ועוד.

יתרונות של הדברה אקולוגית

יש כמה סיבות לעשות הדברה אקולוגית על פני ריסוס עם חומרי כימיים רעילים:

 • ללא רעל: הרבה פעמים לא נרצה שהבית שלנו יהיה חשוף לרעלים. זה המקום בו אנחנו אוכלים, ישנים ושוהים רוב הזמן שלנו לכן הגיוני לנסות לא לחשוף אותו לרעלים אם אין חובה ויש לנו את האפשרות להימנע מכך.
   
 • עמידות של חרקים: כמו שאמרנו קודם, הרבה חרקים מצליחים לפתח עמידות בפני חומרי הדברה כימיים כך שהיעילות שלהם יורדת.
   
 • פינוי הבית: ריסוס לבית מצריך פינוי של הבית, הרבה פעמים לשעות רבות. מעבר לפינוי יש צורך בהכנה כמו כיסוי של רהיטים או אפילו הוצאה שלהם מהחדר הנגוע.

הדברה אקולוגית נגד נמלים

אם מצאתם נמלים בבית או בחצר שלכם ואתם מעוניינים להרחיק אותם בצורה אקולוגית יש כמה דברים שתוכלו לעשות. אם מצאתם את הנמלים בבית שלכם תוכלו לפזר שמן מנטה על המעברים לבית שלכם ובכך תמנעו מהן להגיע אליכם הביתה.

 

אם מצאתם קן נמלים בחוץ ואתם רוצים לדאוג שהוא לא ייכנס הביתה תוכלו לפזר אבקת סודה לשתייה מסביב לקן וזה יגרום לנמלים לא לרצות להתקרב לקן ולהעביר את הקן למקום אחר שיהיה רחוק מהחצר שלכם. אם תרצו להרחיב על הנושא, כתבנו מדריך על הרחקת נמלים בשיטות טבעיות.

 

שמן מנטה להדברה אקולוגית של נמלים

הדברה אקולוגית נגד ג'וקים

ג'וקים מסתובבים בבית שלנו באמצעות מקומות מחבוא והולכים על הרצפה (בניגוד לחרקים אחרים שהולכים על הקירות או מעופפים), לכן הוספת מעט חומץ למי שטיפת הבית שלנו יכול לעזור משמעותית ולמנוע מהם ללכת על הרצפה שלנו ולהעדיף ללכת במקומות אחרים.

 

סודה לשתייה וחומץ - שימושיים להדברה אקולוגית

הדברה אקולוגית נגד עש

הדברה אקולוגית נגד עש מצריכה זיהוי של סוג העש. אם מדובר בעש הבגדים הרחקה שלו יכולה להיות באמצעות פיזור לבנדר או שימוש במפיץ ריח עם שמן לבנדר ברחבי חדר השינה שלכם.

 

אם מדובר בעש המזון השיטה הנפוצה היא שימוש במלכודות פרומונים שאותם הזכרנו מוקדם יותר במאמר. העשים מגיעים למלכודות, נדבקים שם ואנחנו מרחיקים אותם מהבית שלנו. ראו עוד על איך נפטרים מעשים בבית.