הדברה מהירה ומקצועית ע"י מדבירים מומלצים באזורך.

הדברה משולבת

במאמר זה נסביר - מהי שיטת הדברה משולבת, כיצד היא תבצעת וגם אילו מזיקים ביכולתה להרחיק ולהדביר.

מהי שיטת הדברה משולבת?

שיטת הדברה משולבת (או בלועזית: "Integrated Pest Management" או בקיצור IPM) היא שיטת הדברה שדוגלת ב - 4 עקרונות עיקריים של הדברה: מניעה, זיהוי, ניטור וטיפול. שיטה זו מתבטאת גם ביישום מופחת ככל הניתן של חומרי הדברה כימיים, תוך שימוש בהדברה ירוקה ובהדברה ביולוגיות. מי בד"כ משתמש בשיטת הדברה משולבת? קבוצות האוכלוסייה שבוחרות להשתמש בשיטת הדברה משולבת בביתם הם נשים בהיריון, אנשים בעלי מערכת חיסון ירודה, משפחות עם ילדים ואף אנשים שניסו את שיטות ההדברה הנפוצות ולא חזו בתוצאות מספקות.
 

במקרים בהם עולה החשש שהמזיק כבר הגיע למקום - מטרתה של שיטת ההדברה המשולבת היא לנטר את הפעילות של המזיק ולגרום להרחקתו בצורה ידידותית וטבעית יותר לסביבה, כמו: הצבת מלכודות, שינוי תנאי מחייה ושימוש בחומרי הדברה בצורה נקודתית רק כאופצייה אחרונה.


הדברה משולבת

אילו שיטות הדברה משולבת קיימות?

לצוות פורטל מדבירים פלוס חשוב לציין בפניכם שהמושג "הדברה משולבת" אינו מתייחס למתודה או שיטה אחת ספיציפית אלא מדובר על כינוי למגוון שיטות המורכבות בעיקרן מהדברה ביולוגית ובכמות מזערית של חומרי הדברה כימיים ע"מ למנוע פגיעה בסביבה. מתחת נציג כמה משיטות ההדברה המשולבות הנפוצות כיום בבתים פרטיים:

 • הצבת מלכודות פתיונות ומחסומים למזיקים
 • איטום חורים וסדקים (נפוץ בעיקר באזורי אינסטלציה)
 • ריקון של בריכות או הצבת דגים שיצודו את המזיקים
 • טיפול בצמחים חולים שמושכים מזיקים או הדברה של עשבים שוטים שאינם רצויים
 • קשירת שקיות זבל וריקון תדיר של פחי האשפה בבית
 • שטיפת כלים לאחר הארוחה

באילו מזיקים הדברה משולבת מטפלת?

שיטות של הדברה משולבת מטפלות במרבית המזיקים, נסביר מתחת:

 • חרקים - שיטת הדברה משולבת מסייעת למנוע חרקים במקום או להרחיק חרקים שכבר הגיעו אליו. בין החרקים ששיטה זו עובדת עליהם: ג'וקים, זבובים, טרמיטים, פשפש המיטה ונמלים מסוגים שונים.
   
 • ציפורים - ניתן להיעזר בשיטת הדברה משולבת גם לצורך הרחקת ציפורים שונות כמו הרחקת יונים, מיינות, סנוניות ועורבים.
   
 • הרחקת עטלפים - אם הבחנתם באזורים עם עטלפים, דעו שגם נגדם שיטת ההדברה המשולבת פועלת, פה השיטה תתבצע ע"י הצבת מתקנים חשמליים שמשדרים תדרי קול שמטרתם לשבש את כיוון וצורת התעופה של העטלפים ובכך היא מונעת אותם במקום בצורה שלא תפגע בהם פיזית.
   
 • עכברים וחולדות - לצורך הרחקת עכברים וחולדות במסגרת הדברה משולבת, המדביר יציב מלכודות באזורים אסטרטגיים וינחה את דיירי הבית להמנע מלצבור פסולת בפחי האשפה בכיור, כמו גם - להקפיד לסגור בצורה הרמטית מוצרי מזון במגירות המטבח.
   
 • נחשים - נחשים בישראל נחשבים לחיה מוגנת ועל כן - אסור להדביר אותם אבל כן למנוע הגעה שלהם לאזורכם. נחשים נמשכים למקומות בהם הם יכולים להסתתר. במידה ויש לכם גינה עם חפצים שאינם בשימוש - יהיה עליכם לפנות אותם ולוודא שאתם נועלים גם את המחסן (במידה וקיים) בשטח החצר. גם הדברה של עשבים שוטים תמנע מהנחשים להסתתר בין העשבים. במידה וכבר עלה החשש שיש נחש בגינה או במחסן שלכם, יהיה עליכם להתקשר ללוכד נחשים שילכוד אותו. 

 

סוגי המזיקים כיצד באה לידי ביטוי הדברה משולבת?
ג'וקים מניעת הצטברות אשפה והדברה כימית נקודתית
זבובים מניעת אשפה, ניקיון המטבח, איטום חורים
טרמיטים זריקת ריהוט עץ משומש, ריסוס נקודתי ואיטום חורים
פשפש המיטה להחליף מצעים, לנקות את בעלי החיים ולמנוע עלייה לריהוט
נמלים לפנות קן נמלים מהבית, לאטום חורים וחריצים
ציפורים שימוש בפסי דריכה חשמליים, רשת נגד יונים
עכברים וחולדות הצבת מלכודות, מניעת זבל וסגירת מזון
עטלפים מתקנים המשדרים תדרי קול משבשים
נחשים נעילת מחסן, זריקת חפצים שלא בשימוש, הדברת עשבים

כיצד מדביר מבצע הדברה משולבת?

הליך של הדברה משולבת יכלול הגעה של המדביר לבית או לשטח החשוד בהימצאות מזיקים כדי לסרוק אותו ולבדוק אם הוא מזהה סימנים מוכחים למזיק. לאחר מכן הוא ימליץ לדיירי המקום כיצד עליהם לפעול ע"מ לצמצם ככל הניתן את תנאי המחייה המושכים את המזיק אל המקום מלכתחילה, מה שיגרום בסופו של דבר לעזיבת המזיקים מרצונם.