הדברה מהירה ומקצועית ע"י מדבירים מומלצים באזורך.

חוק הדברה

מהו חוק ההדברה החדש וכיצד הוא משפיע על מזמיני הדברה ועל המדבירים, מה נוגע החוק לחוקק וכיצד הוא עוזר לאזרח המזמין שירותי הדברה? כל המידע אודות חוק המדבירים החדש.

מתי נכנס חוק המדבירים החדש לתוקף?

בשנת 2016 היה עדכון בחוק המדבירים, זהו היה העדכון הקודם לפני החוק החדש שוודאי שמעתם עליו ברדיו,  חוק המדבירים החדש נכנס לתוקף החל משנת 2019 בחודש יולי והוא משפיע בעיקר על מדבירים, אך יש לו גם משמעות כלפי מזמין השירות ומייד נסביר על כך גם.

מהם השינוים שחלו בחוק החדש?

החידושים שחלו בחוק ההדברה הם כ-7 במספר, בינהם יש גם נגזרות, אך החוק המשמעותי ביותר הוא שלא ניתן יותר להעסיק "עובד הדברה", אלא כל העוסק בתחום ההדברה חייב להיות מדביר מוסמך בעל רישיון הדברה, המשמעות היא כזו: בעבר, יכל להיות בעל העסק (עם רישיון הדברה) ולהעסיק תחתיו עובדים ללא רישיון, שיכלו לבצע הדברה. כיום חל איסור להמשיך בדרך הזו וכל עובד הדברה חייב להוציא רישיון, כמובן שישנם החרגות שונות כמו למשל (עובדים וותיקים), אשר יקבלו אישור מיוחד הכולל מגבלות. אלו אשר עסקו בשלושת השנים האחרונות בהדברה כ-עובדי הדברה, יכולים להמשיך לעבוד עד סוף יוני 2019. לאחר מכן חל איסור והם חייבים להוציא רישיון הדברה ולהפוך למדביר מוסמך. בנוסף גם המדבירים הנוכחים שהנם בעלי רישיון יצטרכו לעבור 2 השתלמויות בפיקוד המשרד להגנת הסביבה (למידע נוסף באתר המשרד להגנת הסביבה).


חוק המדבירים החדש

מהו סוגי הרישיונות החדשים?

עוד תוספת שנוספה אל חוק המדבירים החדש הוא חלוקה של רישיון המדבירים ל-3 סיווגים שונים:

  1. מדביר ברמה א' - רשאי לבצע הדברה בדירות וברכוש משותף (בניין) עד 16 דירות. בנוסף יוכל לבצע הדברה למשרדים עד לגודל של כ-500 מ"ר.
     
  2. מדביר ברמה ב' - יכול להדביר בשטח פתוח ולבצע הדברה במבנים - אינו יכול לבצע הדברה באיוד (בדרך כלל נגד טרמיטים, שימוש בגז).
     
  3. מדביר ברמה ג' - רשאי לבצע כל הדברה בכל גודל ומקום, כולל שימוש בהדברה באיוד.


כל מדביר יכול לקבל את שלושת הרמות, באמצעות ביצוע השתלמויות.

כיצד החוק משפיע על מזמין שירותי ההדברה?

מזמין עבודת ההדברה מחויב על פי חוק לבדוק שאכן הזמין מדביר מורשה, בעל רישיון הדברה בתוקף ובהתאם לביצוע העבודה על פי רמה (א' ב' ג'). הזמנת מדביר ללא רישיון עשויה לגרום לקבלת קנס.